اشتباهات رایج زنانه در محیط کاری!

مححقان در حوزه روانشناسی کار به موارد بسیاری توجه کرده‌اند که زنان شاغل چه‌بسا به‌طور ناخودآگاه آن را انجام می دهند. مواردی‌که می‌تواند موقعیت شغلی آنها را تخریب کرده و ریسک کاری داشته باشد.

۱۰ نمونه از مهم‌ترین و معمول‌ترین این اشتباهات را در ادامه می‌خوانید:

1. رأی‌گیری پیش از تصمیم‌گیری

این پدیده به ویژه در میان زنان جوان شایع است. زنان عمدتاً خواهان جلب آرای دیگران هستند. بسیاری از آنها نمی‌توانند تصمیم‌گیری کنند تا زمانی‌که نظر همه افراد را جویا نشده‌اند. سعی کنید در ابتدا نظرخود را بیان کنید. سایر همکاران باید متوجه شوند که شما نیاز به تایید دیگری ندارید و از اطلاعات کافی نیز برخوردارید.

2. نیاز به تایید از سوی افراد

شاید هم مردان و هم زنان علاقه‌مند باشند که مورد توجه و دوست داشتن واقع شوند. ولی این معیار نمی‌تواند کلیت همه‌چیز را در محیط کاری تعیین کند. باید بتوانید متعادل باشید: هم در مقام زنی که کاملاً از نظر دیگران دوست‌داشتنی است، و هم زنی که سرسخت و با‌درایت کافی است.

پس سعی کنید که این شیوه را همیشه در‌پیش گیرید: با صراحت و روشنی تمام ابراز‌عقیده کنید. بدین‌ترتیب سایرین هم در‌می‌یابند که شما به نظرات و عقاید آنها کاملاً توجه می‌کنید.

3. نگاه متفاوت به محیط کار

در هر سازمان و نهاد کاری، قوانین و محدودیت‌های مخصوص به‌خود وجود دارد. باید آنها را تشخیص داده و بفهمید چه کسانی به بهترین شیوه به آنها عمل می‌کنند. بدین‌ترتریب می‌توانید به موفقیت واقعی دست یابید.

سعی کنید به الگو‌های رفتاری کسانی توجه کنید که آروز می‌کنید زمانی در جایگاه آنها باشید. این توجه هر چه سریع‌تر جایگاه شما را بهبود می‌بخشد.

4. عدم‌توجه کافی به پوشش ظاهری

این مسئله به‌ویژه در سطوح پایین‌تر شغلی شایع است. زنان به ظاهر فیزیکی خود توجه کافی ندارند. همیشه این اصل را مد‌نظر داشته باشید: شما باید متناسب با شغلی که خواهان آن هستید لباس بپوشید، نه شغلی که دارید.

اگرچه ظاهر نمی‌تواند و نباید تعیین کننده باشد، اما در فضای کاری که افراد مختلف با روحیات و نظرات متفاوتی در رفت‌وآمد هستند ظاهر شما در وهله نخست بسیار تعیین‌گر است. از خود بپرسید چگونه ظاهر خود را آماده کنم و این چه تاثیری در موفقیت خواهد داشت؟ مطمئن باشید که بسیاری از اوقات، نوع لباس شما بر رفتار و منش شما هم تأثیر‌گذار است.

5. انتظار برای توجه و خطاب شدن

اغلب زنان منتظر می‌مانند تا مورد خطاب قرار گیرند و این به نظرشان رفتاری مودبانه است. به خصوص وقتی که تعداد زیادی از مدیران حضور دارند. اما باید این را هم بدانید که شما ممکن است با صحبت نکردن یا خیلی زود صحبت کردن در جلسات به خودتان ضرر برسانید. زمان مناسب را انتخاب کنید. شما باید جزء دو سه نفر نخستی باشید که در جلسات صحبت می کنند. نه لزوماً برای بیان عقاید و نظرات خود، بلکه شاید برای پرسیدن یک سوال یا پشتیبانی از نظر و گفته‌‌ی افراد دیگر.

6. شیوه‌ی طرح نظرات

عقاید خود را به‌صورت سوال مطرح نکنید. آنها را واضح و بی‌هیچ تردید به زبان آورید. بیشتر زنان به این عادت دارند که ملایم به‌نظر برسند، به خصوص وقتی‌که سوالی را مطرح می‌کنند، در مقایسه با زمانی که عقیده‌ای را بیان ‌می‌کنند. بیان ایده‌های خود در قالب سوال، موجب عدم اطمینان و نبود اعتماد به‌نفس در شما می‌شود.

7. فداکاری و محبت بیش‌از‌حد زنان

وقتی اشتباهی رخ می دهد و فرد مقصر یک زن است بسیار نامحتمل است که آن زن بایستد و از خود دفاع کند. اگر شما اجازه دهید که قربانی دیگران شوید، احترام خود را نیز بین همکاران از دست خواهید داد. دفاع‌کردن از حق خود به معنای ظلم به دیگران نیست، بلکه بدین معناست که به شما به چشم عنصری ضعیف و ناتوان نگاه کنند.

8. استفاده از قالب‌های زبانی تکراری

شاید، نمی‌دانم، مطمئن نیستم، تا‌حدی، تقریباً و … . این نوع کلمات اعتبار شما را در چشم دیگران پایین می‌آورد. اینطور به‌نظر می‌رسد که نمی‌شود با اطمینان کامل رویتان حساب کرد، چرا‌که خود شما نیز اغلب نامطمئن هستید. این عبارات را هنگام بیان ایده‌ها و عقاید خود در محیط کار بکار نبرید. همیشه صراحت و تحکم پیشه کنید.

9. کسب تکلیف

اغلب انتظار می‌رود زنان مانند بچه برای انجام هر کاری کسب تکلیف کنند، اما این طرز فکر در مورد مردان صادق نیست. این معادله را به‌هم بزنید. این شما هستید که باید دیگران را از برنامه‌های خود آگاه کنید. و از آنها بخواهید که به شما پیشنهاد دهند.

10. صرفه‌جویی برای شرکت

محیط کاری زنانه معمولاً از مردان پایین‌تر است. اما این زنان هستند که تمایل دارند در کارشان کاملاً صرفه‌جو و اقتصادی باشند. بدین ترتیب ممکن است این طرز فکر پیش بیاید که زنان قادر نیستند بودجه‌های بالا را به‌درستی مدیریت کند. هنگامی که پول شرکت در اختیارتان قرار می‌گیرد بخشنده باشید. نیازی به صرفه‌جویی نیست. برای تمامی آن برنامه‌ریزی کنید.

برگرفته شده از : www.wetfeet.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *